fallback

Парламентът одобри мораториум върху цените на тока, парното и ВиК услугите*

Временна парламентарна комисия ще анализира ситуацията с цената на тока

12:52 | 15.12.21 г. 20

Народните представители гласуваха спорен мораториум върху цените на електроенергията, топлинната енергия и ВиК услугите. Предложението беше направено от ГЕРБ-СДС и беше подкрепено с голямо мнозинство от 189 депутати, двама бяха против и двама се въздържаха.

От ДПС обаче предупредиха, че това решение ще доведе до масови фалити на електропреносните дружества. Рамадан Аталай обясни още, че то не е в интерес на хората, а е "динена кора" за новото управление.

На днешното заседание беше гласувано и създаването на временна комисия, която да анализира енергийната криза в страната. Председател ще бъде Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната".

Според бившия конституционен съдия Пламен Киров мораториумът може да бъде атакуван пред Конституционния съд. Не може законова рамка да бъде суспендирана с решение на парламента, обясни той. 

Днес (15 декември) Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябваше да разгледа на открито заседание исканията на дружествата за промяна в цената на електроенергията. По закон енергийният регулатор прави преглед на цената на електроенергията на шест месеца в рамките на регулаторния период (1 юли - 30 юни). При съществено изменение на обстоятелства комисията може да коригира ценовото си решение. Енергийният закон постановява още, че КЕВР е независим в своите действия орган.

Работна група на регулатора изчисли, че токът трябва да поскъпне средно с 11,5% от 1 януари. По предложение на юриста в комисията Ремзи Осман обаче обсъжданията бяха отложени. Решението на Народното събрание още не е публикувано в Държавен вестник, но няма смисъл да провеждаме заседанието, обясни той.

В комисията вече бяха изслушани и представителите на топлофикационните дружества. За тях поскъпването на услугата е в рамките на средно 13%, но за София например ръстът е 30%. Исканията на представителите на сектора е комисията да преразгледа начина за изготвяне на прогнозата за цената на квотите въглеродни емисии. През последните седмици цената им се повиши до рекордните почти 90 евро за тон. След това пазарът се нормализира, но цената се движи около 80 евро за тон.

Омбудсманът Диана Ковачева коментира по време на общественото обсъждане, последвало откритото заседание, че енергийният регулатор не е задължен да промени цената на електроенергията и топлоенергията. Тя призова КЕВР да прекрати процедурата или поне да използва всички резерви и възможни механизми, за да не се допусне увеличение на електроенергията и топлинната енергия от 1 януари 2022 г.

Преди ден председателят на комисията Иван Иванов обясни, че са взети предвид всички възможности и така е спестен ръст от 64% на цената на електроенергията. Предложението на работната група е за повишение на цената на тока от 11,5% средно за страната.

Диана Ковачева беше категорична, че не са направени всички анализи, например и оценка за приходите на топлофикационните дружества, които произвеждат ток по комбиниран способ, от рекордните цени на енергийната борса, нито дали тези дружества са положили всички възможни усилия за намаляване на въглеродните емисии.

Мая Манолова от "Изправи се, БГ!" заяви, че процедурата за повишаването на цените не е прозрачна. Анализите на гражданската платформа показват, че годишното увеличение на цената на парното в София ще бъде не с 30%, а с 55%, като се вземе предвид и увеличаването на цената от 1 юли 2021 г.

* Информацията е допълнена

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:28 | 13.09.22 г.
fallback